Valóságos mesék, mesés valóságok, írásaim

Valóságos mesék, mesés valóságok, írásaim

Szilveszteri történet a régmúltból

2016. január 02. - rame

A vékonyka kislány áhítattal nézte a dobozt. Sötét szemét egy pillanatra sem vette le róla. Még az orra körüli vidám kis szeplők is elkomolyodtak ekkora csoda láttán. Méz vörös haját kisimította az arcából, az se legyen útban. Teljes szívével akarta érezni, látni.

A doboz előtt ült az egész család. Apa, anya, kistesó és ő.

Szilveszter napja volt, de ők egész nap dolgoztak. A szülők elvállalták egy pincemélyi dobozkészítő műhely takarítását. Kellett a pénz. Amúgy is szűkösen éltek, de most nagy könnyelműséget követtek el. Muszáj volt kipótolni a keletkezett hiányt.

A pince kicsit dohos volt és hihetetlenül sok por, papírhulladék, ragasztómaradvány halmozódott szerteszét a színes papírdoboz tornyok között. A műhely asztalai alatt hegyben álltak a félig-meddig odaragadt hulladékok, eldobott kartondarabok.

Sok volt a munka. Sokkal több, mint akkor gondolták, amikor elvállalták.

A gyerekeket is magukkal vitték, nem hagyhatták otthon őket egyedül.

Mindenki dolgozott, még a kicsi is szedegette eleinte a papír fecniket, és a kislány is besegített amellett, hogy fő feladata volt vigyázni az öccsére. E közben azért arra is jutott ideje, hogy megcsodálja a színes dobozokat. Egyet-kettőt ki is nyitott, vajon, mi lehet benne. De mind üres volt. Később azon gondolkozott, mire kell ennyi doboz, mit csomagolhatnak például a világoskék mackókkal díszítettekbe és mit a barna falevelekkel telerajzoltakba. Ezen aztán elábrándozott egy darabig. Szeretett ábrándozni, színes meséket kitalálni magának, színesebbeket, mint a hétköznapi világa volt.

A munka sokáig tartott, sötét este lett mire végeztek. Addigra minden bolt bezárt, és ők még nem vásároltak be, pedig Szilveszter este volt.

Miközben fáradtan hazafelé ballagtak alagsori lakásukba, azon tanakodtak, most akkor mi legyen a vacsora. De valahogy nem voltak igazán szomorúak. Úgy érezték, megérte az egész napi fáradtságot az új szerzemény.

Amikor hazaértek, gyorsan begyújtottak a vaskályhába, mindenki megmosakodott, tisztába öltözött. Kitalálták mi legyen a vacsora. Sok variáció nem volt.

Amíg apa felbontotta az addig a sarokban álló csomagot, anya zsírban kenyeret pirított, ecetes hagymát készített és azután megszületett a Csoda.

A Csoda halványzöld műanyag dobozban lakott, amelynek elején, sárgás-fehér gombok ültek, amiket apa addig csavargatott, amíg a készülékből hangok törtek elő. Először kicsit recsegősen, aztán tisztán lehetett hallani a beszédet, később a zenét. A szilveszteri rádióműsort.

A kicsi lány ült a készülék előtt és csodálta, még a kenyeréről is elfeledkezett, pedig éhes volt.

Nagyon tetszett neki ez a beszélő, zenélő doboz, de egy dolgot nem értett.

Ezen törte a fejét akkor, és utána is még hosszú időn át.

Vajon milyen picik lehetnek azok az emberek, akik odabent beszélnek, zenélnek, énekelnek és mind beleférnek ebbe a kis dobozba?

-rame-

 

A szerelmes biciklista

Érdi Irka "Gyöngy és göröngy" Pályázat - próza - III. Díj

2016_11_09_irka_dij.jpgA bringát egy elsőbbségadás kötelező táblához bilincselte. Majd a mozihoz sétált. A kirakat elé állt. Háttal.

Autók tömege száguldott előtte. Délután volt, őrült forgalom. Nem érdekelte. Csak a járdát nézte jobbról balra aztán balról jobbra. Mint egy eltévedt napraforgó, aki a Napot keresi.

Várt.

 Ahogy az órájára pillantott egyre gyorsabban kezdett verni a szíve. Már jönnie kell. Mindjárt itt lesz.

Találgatta, egyedül jön? Pedig tudta, hogy nem, hisz két jegyet vett.

Hosszan nézett balra. Valamiért úgy gondolta, onnan fog érkezni. Talán villamossal jön, vagy metróval. Aztán mégis jobbra pillantott.

 És ott volt. Már majdnem odaért, ahol ő állt. A szíve hevesebben kezdett dobogni. Érezte, arcán a szeplők kigyúlnak. A feje stoptáblaként virított az alkonyatban. Szerencsére senki nem látta. Senki ügyet sem vetett rá. Mindenki rohant a dolga után. Egy szerda délután volt, öt óra múlt.

 A lány gyönyörű volt. Pont olyan, amilyennek emlékezett rá. Kitakart maga körül mindent. Csak ő uralta a járdát. Betöltötte a teret, mint az ő lelkét már vasárnap óta. Szőke hosszú haját kicsit összekuszálta a szél. Mosolygott miközben beszélt. Nem hozzá. Egy magas barna fickóhoz, akibe belekarolt.

Nem volt egyedül.

Bosszankodott. A terve kútba esett, nem szólíthatja meg. Megkönnyebbült, mert mit is mondhatott volna neki ismeretlenül.

De a szemét nem tudta levenni róla. Nem látott mást, csak őt. Ilyen lehet a Napba nézni, gondolta.

  • Szevasz, Laci – szólalt meg közvetlenül mellette egy ismerős mély hang. - Nem is mondtad, hogy te is moziba készülsz, elhoztalak volna kocsival. Kényelmesebb lett volna, mint a bringa.

Nagy nehezen szakította el magát a Napjától. Kelletlenül nézett fel Károlyra, a főnökére.

  • Sze-sze-szerbusz – dadogta. Nem, nem megyek moziba.

  • Akkor, minek ácsorogsz itt?

  • Csak-csak nézelődöm.

  • Jól vagy? Olyan vörös az arcod?

  • Jól, kösz – találta meg végre a hangját – csinos barátnőd van.

  • Ugyan, ne viccelj – nevetett fel a férfi, - ne mond, hogy nem ismered a lányomat!

  • Szerintem, még nem találkoztunk – szólalt meg a lány.

A hangja ugyanúgy elvarázsolta, mint vasárnap a mozi pénztárnál, amikor az ajándék jegyeket vette a szüleinek és a lány előtte állt a sorban.

  • Andrea – nyújtotta a kezét a lány.

  • László – válaszolta automatikusan.

Ahogy a kezük összeért, érezte, ahogy a szeplők újra kigyúlnak az orra tövénél és a szíve is eggyel gyorsabb fokozatra vált.

  • Bocs – mondta a lány – remélem, még találkozunk, de most mennünk kell, mindjárt kezdődik a film.

  • Gyere apu!

  • Bocs, szia, tényleg mennünk kell.

És gyors léptekkel elindultak a bejárat felé.

Ő csak állt. Megint nem látott semmit. Mint nyáron, ha sokáig nézett a Napba napszemüveg nélkül.

 Aztán megfordult. Visszaballagott a kerékpárjához. Lassan kinyitotta a zárat. Felpattant a bringára és beleveszett a pesti forgalomba.

-rame-

süti beállítások módosítása